Moretti Gemma
Herbert Benson - a Harvard Egyetemen professzora - és csapata, a következő eredményekre jutott, amikor a relaxáció hatásait vizsgálta:
A stressz nem a környezetből származó hatás, amit meg lehet szüntetni, hanem az egyén és annak környezete közötti kölcsönhatás. Ha megértjük a fiziológiai stresszválaszt, ismerjük a szervezetben lezajló folyamatokat - az egyensúly helyreállításának mechanizmusait -, akkor tudjuk, hogy mivel gátolhatjuk a káros hatásokat, fokozva a regenerációt.
Az önmegfigyelésen alapuló „hagyományos relaxáció” módszerét kombináltuk a direkt hipnózis irányító, elmélyülést segítő és önindukáló technikáival, mely azok számára is a lehető legjobb eredményt hozza, akik nehezen oldódnak, vagy lazulnak el…
A módszer ellazít, megnyugtat, erősíti az elfogadást, elengedést. Az energiák, melyeket korábban a stressz emésztett fel, most rendelkezésre állnak, felhasználhatók otthon és a munkahelyen egyaránt.
Kis csoportokban dolgozunk a résztvevőkkel, információt adunk arról, hogy mi az, amiben részt vesznek, milyen hatással lesz ez rájuk és környezetükre, milyen testi, lelki változásokat tapasztalhatnak.
Ezt követi a relaxációs gyakorlat, mely fizikai és lelki ellazuláshoz vezet és arra „programoz”, hogy az apró pozitív változások megfigyelésével, észlelésével viszonyuk jó irányban változzon az őket körülvevő világgal. A gyakorlatok alkalmával a környezet, a zene és a későbbiekben nyugalmat aktiváló részletek összehangolt egységben viszik magukkal a relaxálókat, a feszültségektől távol, a pihenés és a nyugalom „világába”. A résztvevők közti tapasztalatcsere együtt tartja a csoportot, segíti az egyén felzárkózását és erősíti a pozitív hatásokat. Az élmények megosztása fejleszti a kommunikáció minőségét, aktiválja a kevésbé használt csatornákat…